Autorské urny – Glaz Bridge

Společnost Glaz Bridge vyzvala 21 předních českých umělců z různých oborů, aby vytvořili nový koncept funerálního umění a zároveň rehabilitovali, dnes tak opomíjenou úctu k zesnulým. 
Výsledkem jejich umělecké tvorby je 21 originálních objektů, pietních schránek, které se tradičně používají k uložení popela zesnulého. 
Huť naší společnosti Memory Crystal bude využívána pro příští projekt v kolekci autorských uren. 

Výstava Skleněná duše

Na realizaci projektu “Skleněná duše” se podílela společnost Glaz Bridge ve spolupráci s předními českými sklářskými studii v oboru tavené plastiky.

Výstava 21 uměleckých skleněných děl s názvem Skleněná duše / Pietas / návrat funerální plastiky představuje první výsledky projektu, jenž iniciovala a realizovala společnost Glaz Bridge. Kolekce zahrnuje díla umělců, kteří se zamýšleli nad funkcí funerální plastiky v dnešní společnosti.

Celkem 21 předních českých umělců z různých oborů na výstavě Skleněná duše představí své pojetí tavené plastiky prezentované do pietních schránek. Ty se tradičně používají k uložení popela zesnulého, mohou však sloužit také jako krásné umělecké předměty, které uchovávají vzpomínku na blízkého ve vašem domově. Do skleněných plastik můžete ukládat nejen popel zesnulých, ale také například jejich dopisy, šperky anebo jiné předměty, na něž se vážou vaše vzpomínky. Objekty s vámi mohou cestovat, stěhovat se jako „mobilní hrobky, pietní oltáříčky“.

Záměr Martiny Sikorové, autorky projektu, směřoval k prezentaci co nejpestřejší mozaiky přístupů k tomuto tématu. Proto byli pro realizaci projektu osloveni umělci různého věku i rozmanité profesionální zkušenosti, ať již šlo o sklářství, sochařství, malířství, architekturu, šperk nebo fotografii, módního návrhářství, architektury. Tím, jak pronikají do jiného oboru, více odhalují další vlastnosti umění: schopnost sbližovat různá vyjadřovací média a imaginací rušit hranice mezi stereotypy.

Není náhodou, že díla vznikala v českých sklářských studiích, jejichž renomé je celosvětově uznáváno: nejstarší studio tavené plastiky v Železném Brodě (Studio Lhotský s.r.o.), Janecký studio s.r.o. (Praha) a šperkařská firma Belda spol. s.r.o. Zásadní podporu myšlence projektu poskytl ateliér Klumpar (Železný Brod) v čele s Vladimírou Klumpar-Pavlik, která aplikuje i podněty inspirované svým dlouhodobým pobytem v USA. Vlastníci sklářských studií k realizaci nejenom nabídli sklářské hutě, ale jako činní umělci i pedagogové se sami stali tvůrci řady vystavených artefaktů.

Autoři a jejich díla  

 Vladimíra Klumpar-Pavlik, Jiří Belda – dílo “VESMÍRNÉ HNÍZDO”                  

 

Federico Díaz – dílo “BIG LIGHT VESSELS”

 

Martin Janecký, Zdeněk Lhotskýdílo “OBJEKT I” 

 

Martin Janecký, Zdeněk Lhotskýdílo “OBJEKT II” 

 

Petr Písařík – dílo “URNYLAMPYVÁZY II”

 

Alžběta Jungrová, Zdeněk Lhotský – dílo “OBJEKT”

 

Zdeněk Fránek – dílo “PERLA I”

Zdeněk Fránek – dílo “PERLA II”

 

Tono Stano – dílo “BOX”

 

Marek Číhal – dílo PANTER BONBONNIÉRE”

 

Epos 257 – dílo “MEMENTO MORI”

 

Vladimír 518 – dílo “OBJEKT I”

Vladimír 518 – dílo “OBJEKT II”

 

Michal Škapa – dílo “BRIGHT HORSES”

                                                                                               

 

 Filip Kůrka – dílo “GOODBYE TO HUNTING”

 

Matyas PavlikAntonín Střížek – dílo “NUBE”

 

Michal Cimala – dílo “ROMAN”

 

Jakub Janovský – dílo “DŮM”

 

Natalie DufkováVladimíra Klumpar-Pavlikdílo “SPIRÁLA ŽIVOTA”

 

Viktorie Beldová – dílo “LEA(F)V

 

Lucie Švitorková – dílo “MEMORY I”

Lucie Švitorková – dílo “MEMORY II”

www.glazbridge.com