Křišťálové údolí

Naše společnost Memory Crystal se stala součástí projektu Křišťálové údolí, který sdružuje sklářské společnosti v České republice.

Více o projektu:

V druhé polovině 17. století se na českém území začalo tavit průzračně čisté sklo, které svou čirostí, zářivostí a tvrdostí bylo obzvlášť vhodné pro rytí a broušení. Toto sklo, označované jako český křišťál, se stalo domácí specialitou a bylo ve světě tak žádané, že se v první polovině 18. století staly české země nejvýznamnějším vývozcem skla na světě.

Do stejné doby spadá rostoucí zájem o skelné kompoziční kameny a šperky z nich, výrobě té doby dominovali Benátčané. Snaha turnovských brusičů dosáhnout stejných výsledků vedla k průmyslové špionáži. Bratři Fišerové strávili v Benátkách mnoho let jako sklářští pomocníci. Po návratu domů v roce 1711 provedli četné pokusy a s úspěchem utavili první čirou, diamant imitující, olovnatou kompozici.  Turnovská kompozice byla na světě a záhy konkurovala benátským výrobkům.

V roce 1724 byla v Práchni nedaleko Kamenického Šenova otevřena první lustrařská dílna a české křišťálové lustry s broušenými ověsy si začaly velmi rychle získávat významné příznivce z řad nejvyšší aristokracie. Takřka přes noc se staly světovým pojmem, když si našly cestu do sídel nejvýznamnějších světových panovníků – od francouzského krále Ludvíka XV., přes rakouskou císařovnu Marii Terezii až po vládce osmanské říše Osmana III. Čechy se tak vedle Itálie a Francie zařadily k nejdůležitějším centrům výroby lustrů v Evropě.

Historie výroby skla na severu Čech se skládá z mnoha fascinujících příběhů, které se dnes zrcadlí ve stovkách živých dílen a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Návštěvníci Křišťálového údolí tak mohou nahlédnout pod ruce sklářů v hutích v Lindavě nebo Harrachově, na Jablonecku navštívit mačkárny perlí a obdivovat centrum bižuterního průmyslu. Novoborské linky denně vyrobí desetitisíce kusů užitkového skla a nedaleko vznikají gigantické světelné objekty pro nejslavnější hotely, paláce i lodě světa. Jemné a křehké vánoční ozdoby se rodí v Poniklé na krkonošských svazích, šperkařské a kamenářské dílny se ukrývají v Českém ráji. Železný Brod proslavily skleněné figurky. Většina produkce z Libereckého kraje odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen zde.

Sklo je identitou a esencí našeho kraje a patří k němu stejně jako porcelán k Míšni, whisky ke Skotsku nebo parfémy k Provence. Vítejte v Křišťálovém údolí!

www.crystalvalley.cz