Společnost Memory Crystal s.r.o. byla založena v roce 2006 pod jménem Noamy Art Glass, ale působnost firmy se již traduje od roku 1999, kdy vznikla první skleněná urna podle návrhu zakladatele a současného majitele Dalibora Nováka. Změna názvu firmy proběhla v roce 2014.

Sklářské studio Memory Crystal se zaměřilo na umělecké sklo v oblasti svítidel, objektů do galerií a hlavně na výrobu skleněných uren, které se staly hlavním vývozním artiklem firmy do mnoha zemí Evropy, Kanady a USA.

V roce 2006 Dalibor Novák vyvinul unikátní výrobek, který se stal důležitým mezníkem ve vývoji firmy. Jedná se o Památeční Sklo, kde se zatavuje popel zesnulých přímo do skla. V roce 2009 bylo Památeční Sklo patentováno. V současnosti nabízí Památeční Sklo naši partneři ve třinácti zemích Evropy.

V roce 2009 zahájila firma distribuci skleněných uren a památečního skla i v České republice pod hlavičkou Memory Urny. Sortiment firmy byl výrazně rozšířen o dovoz exkluzivních uren a dalšího smutečního zboží. V dnešní době nabízí v tuzemsku zboží firmy Memory Crystal téměř 380 pohřebních služeb.

V roce 2014 získala naše společnost exkluzivní práva pro český a slovenský trh k distribuci vzpomínkových diamantů od Britské společnosti Heart In Diamond.

V roce 2016 jsme otevřeli Krematorium zvířat v České Lípě, jediné zvířecí krematorium v Libereckém kraji.

V roce 2017 představuje unikátní kolekci vzpomínkových šperků SeeYou od Holandského výrobce See You Jewelry s rodinnou tradicí od roku 1946. V stejném roce získává exkluzivní zastoupení pro Česko a Slovensko.

V roce 2018 přichází Dalibor Novák s novou vizí uchovávání popela zesnulých ve svítících křišťálových listech  zavěšených na vzpomínkovém stromě nazvaném EIWA. Inspirací mu byl strom duší EYWA ze slavného sci-fi filmu Avatar.

V roce 2019 výrazně inovuje koncept EIWY na verzi 2.0 a nově tak umožňuje ovládat vzdáleně každý jednotlivý lístek pozůstalými. Eiwa se tak stává plně interaktivní, což umožňuje rodinám být neustále v kontaktu se svými blízkými. Nově bylo rovněž vynalezeno unikátní podzemní kolumbárium, které je přímo u kořenů Eiwy a stává se tak její nedílnou součástí. Strom je chráněn proti vnějším vlivům skleněným altánem. Toto unikátní řešení je patentově chráněno.

Rok 1999, Dalibor Novák, Jiří Petrnoušek a Květa Nováková (Petrnoušková)